Amerika Birleşik Devletlerin'de Sağlık Turizmi
Amerika Birleşik Devletlerin'de Sağlık Turizmi
24 Haziran 2022
İdil Tiber Ersoy

Yapılan araştırmalar, Amerika Birleşik Devletleri’nde ameliyat maliyetlerinin o kadar yüksek olduğunu gösteriyor ki, her yıl yaklaşık 2 milyon Amerikalı başka ülkelerde tedavi arıyor. Coğrafi olarak yakın ve sağlık turizmi gelişimi yüksek olan Meksika ise Amerikalı sağlık turistleri için en çok tercih edilen ülke konumunda yer alıyor. ABD vatandaşı başta kanser tedavisi olmak üzere; estetik, diş, ortopedi ve mide ameliyatları için başka ülkelere seyahat ediyor.

ABD’de Sağlık Turizminde Tercih Edilen Ülkeler
 • Hindistan
 • Singapur
 • Güneykore
 • Türkiye
  • Türkiye, son yıllarda sağlık açısından Amerikalı turistlerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olmuştur. Türkiye'nin bu konudaki en büyük avantajı çoğu Türk hastanesinin, ABD menşeli düzenleyici ve denetleyici bir kurum tarafından verilmiş geçerlilik belgesine sahip olmasıdır. Amerikan Medikal Turizm Derneği, turizm tesislerinin ve tıbbi hizmetlerin çok gelişmiş olduğunu da kabul etmektedir. Ülkemizin birçok yerinde tıbbi bakımın gelişmesi, uzmanların bulunması, kaliteli ve düşük maliyetli sağlık bakımı ve sağlık turizmi hizmetlerinin gelişmesi nedeniyle Amerikalı turistler tarafından oldukça tercih edilmektedir.
 • Bulgaristan
 • Panama
Amerika’da Sağlık Turizminde Neden Başka Ülkeler Tercih Ediliyor?

Amerika Birleşik Devletleri, tıbbi tesislere sahip dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Fakat Amerikalılar arasında diğer ülkelerin sağlık turizmi tercihleri ​​çok yüksek. Şimdi, tıbbi hizmetlerin gelişmesine rağmen Amerikalılar neden tedavileri için başka ülkeleri tercih ediyor?

 • Maliyetler: Amerika Birleşik Devletleri'nde tıbbi bakım maliyetleri çok yüksektir. Birçok Amerikalı, belirli bir tedaviye oldukça zor erişiyor. Diğer ülkeler aynı düzey tedavileri çok daha düşük maliyetlerle sundukları için sağlık turizmi alanında o ülkeler tercih ediliyor.
 • Başarılı Halkla İlişkiler Çalışmaları: Amerika Birleşik Devletleri'nde internet kullanımı çok yüksek. Ayrıca başarılı PR şirketleri, rakiplerinden kolaylıkla bir adım önde olabilirler. Sağlık kurumları ve dünyanın birçok yerinde faaliyet gösteren ülkeler tarafından yürütülen başarılı halkla ilişkiler çalışmaları, Amerikan vatandaşlarını desteklemede diğer ülkelere göre daha etkili oluyor.
 • Akredite Sağlık Merkezleri: Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Amerikan Medikal Turizm Derneği gibi birçok kurum, sağlık turizmi için dünyanın birçok ülkesindeki sağlık kurumlarının standartlarını incelemektedir. Ayrıca sağlık kurumlarına, sağlık hizmetleri için yetki belgesi de düzenlenmektedir. Dolayısıyla lisanslı bir sağlık merkezi, sağlık turizminin en önemli itici güçlerinden biri haline geliyor.
 • Turist Bilgi Merkezi Kalitesi: Amerika Birleşik Devletleri'nde turist bilgi merkezi başarıyla işletilmektedir. Dünyanın birçok yerinde sağlık kurumları ile çalışan, cazip kampanyaları ile Amerika Birleşik Devletleri'nde geniş bir kitleyi kendine çeken turizm acentalarının kalitesi, medikal turizm alanında farklı ülkelerin tercih edilmesini sağlamıştır. Bu nedenle birçok ülke ve sağlık kuruluşu, ABD Sağlık Turizmi pastasının bir kısmını elde etmek için pazarlama stratejileri geliştiriyor. Türkiye de ABD'den her gün daha fazla sağlık turistlerini kendine çekiyor.
Türkiye’nin Amerika’dan Sağlık Turisti Çekmesi İçin Neler Yapılabilir?
 • Amerika Lokasyonlu Kurumsal Web Sitesi
 • İngilizce Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Çalışmaları
 • Sağlık Turizmi Dernekleri Projeleri
 • Dijital Reklam Yatırımları
 • Sosyal Medya PR Çalışmaları
 • Profesyonel Turizm Acenteleri Ortaklığı

Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl yaklaşık 2 milyon insan sağlık nedenleriyle başka ülkelere seyahat ediyor. Türkiye bu listenin başında yer alıyor. Ülkemize gelen sağlık turistlerinin her biri ortalama 50 bin dolar harcıyor. Dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri'nin medikal turizm pazarında PR çalışmalarımız başarılı oldukça Türkiye’ye gelen sağlık turisti sayısı her geçen gün artacaktır.

Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

veya
uzman ekibimiz ile görüşün.

+90 850 304 12 02+90 232 332 14 04