Bauhaus Sanat Akımı
Bauhaus Sanat Akımı
08 Kasım 2022
Seda Eren

Bauhaus Sanat Akımı Nedir? 

Bauhaus Sanat Akımı modernleşmenin tasarımı olarak bilinmektedir. 1850 yılından beri Avrupa’da hala devam eden ekonomik, kültürel ve toplumsal modernleşme programını ifade eder. Bauhaus Sanat Okulu ilk olarak 1919 yılında mimar Walter Gropius tarafından Almanya'nın Weimar kentinde kurulmuştur. Faaliyet gösterdiği on dört yıl boyunca Bauhaus, kendisini yenilikçi hareketin bir parçası olarak görmüştür. Bu akım ile birlikte mimari yapılarda da birçok değişiklik meydana gelmiştir. Bauhaus akımına göre sanat, mimarlık ve ressamlık birbirlerinin ayrılmaz parçalarıdır. 

Modern mimari ve sanat açısından çok önemli fikirler doğuran bu okul, kısa süreli olmasına rağmen bir ekol haline gelmeyi başarmıştır. Almanya’nın Weimar, Dessau ve Berlin olmak üzere üç şehrinde üç aşamadan geçerek günümüze kadar bilinirliğini korumuştur.

Özellikleri:

  • Almanya’da Bauhaus adlı okulun açılmasıyla ortaya çıkmıştır. 
  • Savaşın izlerini hala üzerinde taşır. 
  • Walter Gropius, Bauhaus akımını başlatmıştır. 
  • Bu akımda sade tasarıma sahip, kullanışlı ürünler elde etmek amaçlanır. 
  • Bauhaus akımı bir yaşam tarzına da dönüşmüştür.

Walter Gropius’un Bauhaus Manifestosu

Mimar Walter Gropius 1919’da yazdığı Bauhaus manifestosunda şöyle diyordu: “Sanat artık belli bir kesimin lüksü olmaktan çıkıp geniş kitlelere hitap etmeli ve halk tarafından tecrübe edilmelidir. Amaç tüm sanat dallarını yeni mimarinin kanatları altında birleştirmektir.” 

Grafik Tasarımda Bauhaus 

Bauhaus ustalarından László Moholy-Nagy, tipografi ve fotoğrafın sentezini ortaya çıkarmıştır. Herbert Bayer ise, Enstitü'de tipografi ustasıydı ve Universal adlı Bauhaus yazı tipinin de tasarımcısıydı. Bu yazı tipinin sadeliği, Enstitü'nün isteklerine uygundu. En popüler yazı biçimi karmaşık ve dekoratif Fraktur iken, Evrensel yazı biçimi buna kıyasla çok temiz ve basitti. Okunması zor Fraktur yazı tipinden Evrensel yazı tipine geçiş, tasarımı daha erişilebilir hale getirdi ve aynı zamanda esnek ve yaratıcı tasarımların kapsamını genişletti.
  
Bauhaus Okulu Neden Kapatıldı? 

Bauhaus Okulu baskıcı bir dönemde faaliyet gösteriyordu. “Yozlaşmış” fikirleri nedeniyle okulu fiilen kapatan Nasyonal Sosyalistlerin yükselişinden sonra, Bauhaus'un birçok üyesi, çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmek için diğer Avrupa ülkelerine ve ABD'ye gitti. 1937'de Chicago'da kurulan “Yeni Bauhaus Okulu” daha sonra Illinois Tasarım Enstitüsü olarak yeniden adlandırıldı ve bugün hala orada eğitim verilmektedir. Böylikle 20. yüzyılın en önemli sanat akımlarından Bauhaus'un etkilerinin günümüzün sanat anlayışını şekillendirmeye devam ettiğini söyleyebiliriz.

Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

veya
uzman ekibimiz ile görüşün.

+90 850 304 12 02+90 232 332 14 04