CMO-CFO Ortaklığı
CMO-CFO Ortaklığı
27 Eylül 2022
Aysu Çelik

CMO-CFO Ortaklığı

Şirketlerin üst düzey yöneticileri ile yapılan araştırmalara göre, en kıdemli pazarlama liderlerinin hem CMO (Chief Marketing Officer)’larıyla hem de CFO (Chief Finance Officer)’larıyla güçlü bir ilişkileri olduğu görülmektedir. Dijital açıdan gelişmiş olan şirketlerde yöneticilerin birbirleriyle olan sinerjisinin çok daha güçlü olduğu da bir gerçektir. Fakat farklı yetkinliklere sahip olan CMO ve CFO’lar nasıl birlikte etkili olarak çalışabilirler? Yakından inceleyelim.

Ortak Bir Dil Konuşmak

CFO’nun tüketici talebi ve pazarlama girişimlerinin işletme hedefleriyle ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olması, CMO’nun ise niceliksel bir yaklaşım benimseyen ve veriye dayalı görüşler belirtmesi bu departmanları vazgeçilmez iki iş ortağı kılmaktadır. Pazarlama metriklerini işletme etkisine dönüştürebilen CMO’ların, sert bir pazarlama diliyle iletişim kuran liderlere kıyasla gelir artışı sağlama olasılığı %37 daha yüksektir.

Finansal becerilere sahip pazarlama liderlerini işe alan şirketlerin başarılı olma ihtimali çok daha fazladır. Pazarlama ve finans arasındaki güçlü ilişki, şirket liderlerini önemli işletme hedefleri konusunda aynı noktada buluşturabilir.

Herkes İçin Faydalı Hedefler Belirlemek

CMO ve CFO’lar aynı hedef için çalıştıkları takdirde şirket genelindeki denemeleri klasik bütçe kısıtlamalarının ötesinde nasıl destekleyecekleri konusunda ortak karar alabilirler.

CMO’nun pazarlama hedeflerinin nasıl doğrudan finans hedeflerine dönüştüğü ile ilgili net bir tablo çizmesi gerekmektedir. CFO ise yalnızca muhasebeyle sınırlı kalmamalı, işletmeyi etkileyen faktörleri ve işletmenin somut olarak nasıl para kazandığını anlamaya da odaklanmalıdır.

Pazarlamanın katkısını daha iyi anlayan CFO’lar, işletmeye etki eden metrikleri CMO’larla paylaşarak daha akılcı yatırım kararları alabilir.

Dönüşüm Güvenle Hız Kazanır

Sağlam ve güçlü bir  iş ortaklığının temelinde güven vardır. Güven ilişkisi kuran CMO ve CFO, birlikte test etme ve beyin fırtınası yapma yetisine sahip olur. Elbette iki lider her zaman aynı fikri paylaşmak zorunda değildir. Birbirlerinin görüşlerine itirazlarda da bulunabilirler. Amaç birlikte bütçeleri yönetmek değil, gelecek için büyüme finansmanı sağlamaktır. Böylece fırsatlara gerçek zamanlı olarak finansman ayrılabilir.

CMO ve CFO’lar ancak ortak hedefler belirlediklerinde, aynı dili konuştuklarında ve güvene dayalı liderlik ilişkileri geliştirdiklerinde kuruluşlarının dönüşümü hızlandırmasına ve işletmedeki büyümeyi artırmasına yardımcı olabilirler.

Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

veya
uzman ekibimiz ile görüşün.

+90 850 304 12 02+90 232 332 14 04