Dijital Pazarlama Yol Haritası Nasıl Olmalı?
Dijital Pazarlama Yol Haritası Nasıl Olmalı?
20 Ocak 2023
Samet Salık

Dijital Pazarlama Bütçesi Nasıl Belirlenir?

Dijital pazarlama çalışmalarının sürdürülebilir ve karlı olması için birden çok öğeyi test etmek zorundayız. Kullanıcıların hangi cümleyi, görseli veya ürünü/hizmeti daha çok talep ettiğini ve daha karlı bir reklam çalışması için nasıl bir kurulum yapmamız gerektiğini Meta ve Google heasplarında birden fazla kampanya kurulumu ile yapabiliyoruz.

Örneğin bir ürün veya bir hizmet için reklam verdiğinizi varsayalım. Google ve Meta tarafında profesyonel bir kurulum Erişim, Trafik ve Satış kategorisinde en az 3 kampanya içerir. Bu kampanyaların içinde en az 3 görsel ile müşteriniz olabilecek 3 farklı hedef kitleyi test ederek en doğru ve en karlı sistemi keşfederiz.

Dijital Pazarlama Bütçesi Belirlemek Neden Önemlidir?

Bir süre sonra hesaptaki verileri kullanarak ne kadar harcamanız gerektiğini ve bu harcama karşılığında ne kadar kazanacağınızı size net bir şekilde söyleyebiliriz.

Bu sistemde 3 kampanya her birinde 3 kitle ve 3 tasarım ile 27 farklı kombinasyon oluştururuz. Meta ve Google olarak iki platform kullanırsanız 54 kombinasyon elde ederiz. Tüm kombinasyonların doğru karar verme aşamasına geçene kadar yayınlanmasını istediğimizde her bir seçeek için 100.000 erişime ihtiyacımız olacaktır. Türkiye'de 100.000 erişimi ortalama 500₺-1000₺ ile elde ettiğinizi düşünürsek daha başlangıç için 50.000₺ gibi bir maliyet oluşturduğunu görmekteyiz. Bu rakamlar rekabetten dolayı sektörden sektöre farklılık gösterebilir. 

Yukarıdaki açıklamadan da göreceğiniz üzere 50.000₺'nin altındaki reklam bütçeleri profesyonel ve karlı bir sistem için başlarken yeterli olmamaktadır. Ancak tabiki siz kendiniz instagramdan "Gönderiyi Öne Çıkar" diyerek basit kurulumlarla reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Ancak bunlar kalıcı, sürekli ve geliştirilebilir kurulumlar değildir. Yani bu kurulumlara bakarak "X ₺ harcama karşılığında Y ₺ kazanırız" gibi öngörüler yapamazsınız. 

Bütçemi 50.000TL'nin üstünde belirleyebilirim sadece sorularım var diyorsanız, yeniden toplantı planlayabilir ve uzman görüşmesi için randevu alabilirsiniz.

Randevu Planamak için Tıklayın

 

Bütçemi 50.000₺'nin üzerine çıkarmam mümkün değil ancak öğrenirsem ben yaparım diyorsanız;

Başlangıçta kendiniz instagram üzerinden paylaştığınız gönderileri "Öne Çıkar" diyerek Otomatik Kitle'yi seçip reklam yayınlayabilirsiniz.

Aşağıda firma içindeki eğitimler esnasında gerçek vaka çalışmalarında kaydetmiş olduğumuz eğitimleri de izleyerek kendiniz reklam hazırlamayı ve yönetmeyi deneyebilirsiniz.

A'dan Z'ye E-ticaret ve Dijital Pazarlama Eğitimleri

 

Bütçemi 50.000₺'nin üzerine çıkarmam mümkün değil bana farklı bir firma önerin diyorsanız;

Rozetli ve doğrulanmış Google İş Ortağı ajanlara ulaşabilirsiniz.

Google Partner Ajanslar

Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

veya
uzman ekibimiz ile görüşün.

+90 850 304 12 02+90 232 332 14 04