Dünyada Reklam ve Reklamcılık Stilleri
Dünyada Reklam ve Reklamcılık Stilleri
17 Ağustos 2022
Muhammet Daş

Dünyada Reklam ve Reklamcılık Stilleri

Dünyada satış, tanıtım, bilinirlik deyince ilk akla gelen sektör reklamcılık sektörüdür. Reklamcılık sektörünü ise diğer sektörlerden ayıran önemli bazı unsurlar vardır. Reklamcılıkta dikkati, vurguyu ve etkiyi vermek çok önemlidir fakat bunları nasıl vereceğinin birçok yolu olduğu gibi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmesi mümkündür. Reklamlarda yaş, cinsiyet, eğitim durumu gibi birçok değişkenin yanı sıra ülke ve yerellik konusuyla olaylar daha belirgin hale gelir. Her ülkenin kendine özgü reklamcılık tarzı ve vermek istediği mesaj vardır. Aşağıda başlıca gelen ülkelerin reklamcılık sektöründe nasıl faaliyet gösterdiğini inceleyeceğiz…

Fransa’da Reklamcılık

Fransa’da reklamcılık alanında ilk göze çarpan şey özgürlük ve bağımsızlık mesajlarının hemen hemen her reklam çalışmasında baskın şekilde kullanmasıdır. Sık sık bu temanın yanına imaj, tarz, fantezi gibi kişilerin kendi yaşamlarına yön vermesini sağlayan mesajlar vardır. Bunların yanı sıra hayattaki problemleri yokmuşçasına gösterip eğlence ve hayat memnuniyetini ön plandadır ayrıca yüksek seviyede güç mesafesi algısı ile topluma mesajlar verilmektedir.

Japonya’da Reklamcılık

Japonya’da reklamcılık alanı çok sade ve temiz duygulara dayanır. Güven başlıca vurgusu yapılan noktadır. Güven duygusunun yanına arkadaşlık, dostluk gibi ülkede kutsal kabul edilen ilişkileri de sık sık görebiliriz. Doğrudan olmayan bir iletişimin yanı sıra mesajların arkasında mutlaka şarkı ya da şiir bulunur burada topluma yakınlık hissiyatı verilerek pazarlanan üründeki kusur kapatılır. Olayları hikayeleştirerek anlatmak ise olayın en can alıcı kısmıdır. Özetle Japonya’da reklamcılık güven temasına dayanır.

İtalya’da Reklamcılık

İtalya’da reklamcılık daha bölgesel unsurlarla birbirinden ayrılır. Kuzeyde erkeksilik, güç ve belirsizlikten kaçında ön planda iken Güneyde kolektif değerlerin ön plana çıktığını gözlemleyebiliriz. Genellikle drama reklamlarda çok kullanılırken olayları kanıtlara dayandırma eğilimi oldukça fazladır. Geniş aile ve çocuk kavramları sık kullanılıp kadın erkek arasındaki rol farklılıklarına vurgu yapılır. İtalya’da bir reklam çalışmasına baktığımızda sanat değeri taşıdığı kolaylıkla anlayabiliriz çünkü reklamı bir sanat edasıyla yapmak İtalyanlar için çok önemlidir.

Almanya’da Reklamcılık

Almanya deyince aklımıza ilk gelen şey ciddiyet ve disiplindir. Bu iki özelliği hayatlarının her kısmına uygulayan Almanlar reklam çalışmalarında da bu temaya önem verirler. Belirsizlikten kaçınma, açık bir dil ile anlatım, yoğun bilgi içeriği ilk göze çarpan kısımlardır. Teknik olarak donanımlı ve kendi alanında uzman olan birisinin çıkıp tanıtım yaptığı düz ve net anlatımın yanında mantık sıralaması oldukça önemlidir. ” Kalite” vurgusu Alman reklam ekolünün vazgeçilmezidir.

İngiltere’de Reklamcılık

İngiltere’de diğer Avrupa ülkelerine göre daha bireysellik vurgusunun yapıldığı kişiye özel mesaj verildiğinin” senin için “kelimesinin ön planda olduğunu reklam çalışmalarını sık görebiliriz. Sınıf farklılıklarına vurgu, şakaların ve alaylı dilin kullanılmasıyla bilgi aktarımına gidilmesi toplumun hafızasında reklamın yer edinmesini sağlar. Gençlerin yaşlılara göre daha otorite kabul edilmesi ise gözlerden kaçmayan bir diğer konudur. Özetle kendine has bir reklamcılık tarzını benimseyen İngiltere rahatlık ve mizahı harmanlayıp toplumun önüne sermeye çalışır. Amerika’da Reklamcılık Amerika’da reklamcılık doğrudan pazarlamaya yönelik bir tarz ile ilerler. Ürünlere “yeni, en yeni, en iyi, dünya çapında” gibi sıfatlar ekleyerek topluma ürünü kabul ettirmeye çalışır. Basılı medyada önemli unsurun altını mutlaka çizerek anlatma vardır ve burada ürünün en güçlü yanı mutlaka vurgulanır. Toplumun birbirinden farklı olması reklamların içeriklerini genele yaymaya çalışmasından ötürü çok net değerler ve yargılar kullanılmaz. Özetleyecek olursak reklam çalışmaları her ülke için ayrı ayrı ilerler ve gelişir. Burada olayları yerelleştirip toplumun değerlerini koruyup bu değerler üzerine çalışmalar yapmak en doğru olanıdır. Birden çok kültürü bünyesinde barından ülkelerde ise daha genel kabul edilen değerlere vurgu yapıp, toplumun geneline hitap etmeyi sağlamak başarıyı beraberinde getirecektir.

Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

veya
uzman ekibimiz ile görüşün.

+90 850 304 12 02+90 232 332 14 04