Google Ads "Ortalama Konum" Metriğini Kaldırıyor

Bir Devir Kapanıyor.. Ortalama Konum Metriği Kalkıyor

Google, Şubat ayında yaptığı duyuru ile Ortalama Konum Metriğini kaldırılacağını duyurmuştu. Her ne kadar Şubat ayında bunu duyurmuş olsa da tam tarih belli değildi. Geçtiğimiz hafta itibari ile ortalama konum metriğinin 30 Eylül haftasından itibaren Google Reklamlarından kaldırılacağı duyuruldu.

Ortalama konum metriğinin kaldırılması sonucunda aşağıdaki özellikler de devre dışı bırakılacak:

  • Ortalama konum kullanan kurallar

  • Ortalama konumu kullanarak özel sütunlar

  • Ortalama konuma filtre uygulayan kaydedilmiş raporlar

  • Ortalama konuma sahip kaydedilmiş filtreler

Ortalama konum metriği aşağıdakilerden de kaldırılacaktır: 

  • Kayıtlı sütun kümeleri

  • Ortalama konum sütununu kullanan ancak buna göre filtre uygulamayan kayıtlı raporlar

  • Kontrol panellerinde ortalama konum kullanan puan kartları


Google Ortalama Konum Metriğini Neden Kaldırıyor?

Ortalama konum yerine, geçtiğimiz yıl tanıtılan sayfanın üst kısmında ve mutlak üst kısmında görüntülenen reklamların yüzdesini sunan "Gösterim (Mutlak Üst) Yüzdesi" ve "Gösterim (Üst) Yüzdesi" metriklerini kullanıma sundu. Bu yeni metrikler, reklamlarınızın sayfadaki belirginliğini, ortalama konumdan çok daha net bir şekilde anlamamızı sağlıyor.

Ayrıca, bu metrikleri tamamlamak amacıyla "Arama Ağı Mutlak En Yüksek Gösterim Payı" ve "Arama Ağı En Yüksek  Gösterim Payı" metriklerini de kullanıma sundu. Reklamlarınızın konumunu optimize etmek istiyorsanız bu metriklerle en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. Hedefiniz, reklamlarınızın arama sonuçlarında belirgin bir konumda yayınlanmasını sağlamaksa Hedef Gösterim Payı Akıllı Teklif stratejisini kullanabilirsiniz. İleriye dönük olarak, Google bu yeni ölçümleri ortalama konum ölçümüne alternatif olarak kullanmanızı önerir.

Ayrıntılı bilgi ve destek için (0850) 304 12 02 numaralı hattımızdan veya destek@dijitaluzmani.com adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://support.google.com/google-ads/answer/9263492 

https://www.searchenginejournal.com/google-ads-to-remove-average-position-metric-on-september-30/320871/#close 

 

İŞİNİZİ BÜYÜTÜRKEN
MALİYETLERİNİZİ DÜŞÜRÜN

İnternetteki müşterilerinize ulaşırken sonuç ve dönüşüm odaklı hesap kurulumu ve makine öğrenmesi ile reklam maliyetlerinizi düşürün.

Linkedin

Reklamı

Linkedin Reklam Vermek için hemen bizim ile iletişime geçin. Hedefledğiniz departmanlarda çalışan kullanıcılar reklamınızı görsün....

Instagram

Reklamı

Instagram'da Reklam Vermek artık çok kolay ve hızlı. Hemen Instagram Reklamları ile sosyal medyadaki müşterilerinize ulaşın....

Facebook

Reklamı

Facebook'a Reklam Vermek artık çok kolay. Hemen Facebook Video Reklamları, Facebook Sponsorlu Reklamlar ile işletmenizi dünyanın en büyük sosyal medya kanalında tanıtın....

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

Tıkla Ara