İllüstrasyon Nedir?
İllüstrasyon Nedir?
25 Ekim 2022
Seda Eren

 

İllüstrasyon Nedir?

Tarihini antik mağara resimlerinden başlatarak dergilerde, gazetelerde karşımıza çıkan karikatürlere kadar getirebileceğimiz ve pek çok farklı örneği bulunan illüstrasyon, resimleme ve bezeme gibi anlamlara sahiptir. Aynı zamanda grafik tasarımın bir parçasıdır. Kapsamlı bir şekilde ele alındığında ise posterler, dergiler, kitaplar, animasyonlar ve filmler gibi medya ürünlerine entegre edilmesi için tasarlanmış bir metin, kavram veya sürecin görsel biçimde ifade edilmesine denir. İllüstrasyon sanatını icra edenlere ise illüstratör adı verilmektedir. İllüstrasyon çalışmaları illüstratörler tarafından tasarlanmakta ve oluşturulmaktadır. Bu çalışmalar, web sitelerini ve uygulamaları da daha ilgi çekici ve kullanıcı dostu hale getirmektedir.

İllüstrasyon Çeşitleri

Görsel olarak sayısız alanda illüstrasyon çalışmaları bulunmaktadır. İllüstrasyonu nostaljik bir pul üzerinde de, modern sinema filmlerinin afiş çalışmalarında da görmek mümkündür. Kısaca illüstrasyon çeşitleri de şu başlıklar altında toplanabilir: 

 • Bilgi Grafikleri İllüstrasyonu 
 • Konsept Sanat
 • Anlatı İllüstrasyonu
 • Mimari İllüstrasyonu
 • Bilimsel İllüstrasyon
 • Moda İllüstrasyonu
 • Arkeolojik İllüstrasyon
 • Kitap ve Dergi İllüstrasyonu
 • Botanik İllüstrasyonu
 • Teknik Resim İllüstrasyonu
 • Tıbbi İllüstrasyon

İllüstrasyon Neden Önemlidir?

İllüstrasyon, çarpıcı ve güçlü bir anlatım şeklidir. Bazen kelimeler kendimizi ifade etmede yetersiz kalabilir. İşte tam da bu noktada illüstrasyon devreye girmekte ve hayalinizde oluşturduğunuz her şeyi çizerek anlatma olanağı sunmaktadır. 

Bazı durumlarda ise metinde anlattıklarınızı desteklemek ve akılda kalmasını kolaylaştırmak için yine illüstrasyonun gücünden faydalanmanız gerekebilir. Örneğin, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde birçok kurum ve firma salgınla mücadele konusunda işimize yarayabilecek faydalı bilgiler paylaştılar ve paylaşmaya devam ediyorlar. Ellerin nasıl yıkanması gerektiği, maske ve dezenfektan kullanımı gibi açıklamaların yer aldığı metinler görsellerle desteklendiğinde hafızalarda daha da kolay yer edinmektedir. 

Yanı sıra günümüzde reklamdan sanata, kitaplardan sinemaya kadar çeşitli sektörlerde kullanılan illüstrasyon, kendimizi ifade etmenin bir yöntemi olmasının dışında profesyonel anlamda da bir meslek dalı haline gelmiştir. 

İllüstrasyon, genellikle çizim programları aracılığıyla yapılmaktadır. Bazı illüstratörler ise geleneksel yöntemlerle kağıt üzerine çizim yaparak çalışmaktadırlar. Ancak bu yöntem dijital ortamda çalışmaktan daha zahmetlidir. Bu sebeple kendilerine illüstratör olmak gibi bir hedef belirleyenler için işlerini kolaylaştıracak gerekli programları öğrenmeye başlamak daha iyi bir seçenek olacaktır. 
 

 

Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

veya
uzman ekibimiz ile görüşün.

+90 850 304 12 02+90 232 332 14 04