KALİTELİ GRAFİK TASARIMI NASIL OLMALI?
KALİTELİ GRAFİK TASARIMI NASIL OLMALI?
14 Ağustos 2022
Seda Eren

Grafik tasarımı bir kampanya, reklam, duyuru veya haber için dijital ortamda hazırlanan tanıtım filmi, billboard, afiş, logo, dergi, broşür gibi birçok tasarım ürününü kapsamaktadır. Bütün bunları dijital olarak tasarlayan kişiye ise “grafik tasarımcı’’ denir. Grafik tasarımı, ilgi çekici olması bakımından özellikle tanıtım ve reklamlarda sıkça kullanılmaktadır.

Grafik Tasarımı Nasıl Yapılır?

Grafik tasarımcının her şeyden önce verilmek istenen mesajı hedefe başarıyla iletmesi beklenir. Bu noktada yaratıcılık ve ifade biçimi bir araya gelmelidir. Yanı sıra tasarımcının gerekli bilgisayar programlarında yetkin olması da önemlidir.

Tasarıma başlama adımları aşağıdaki gibi ilerlemelidir:

  • Müşteriyle iletişime geçilerek ne istediği ayrıntılı bir şekilde öğrenilmelidir.
  • İstekleri dikkate alarak bir taslak oluşturulmalıdır.
  • Hangi araçların kullanılması gerektiği belirlenmelidir.
  • Metinlerdeki fontlara, fontların büyüklüğüne dikkat edilmelidir.
  • Renk paleti oluşturulmalı ve kullanılacak görseller belirlenmelidir.
  • Detaylara önem verilmelidir.
  • Oluşturulan tasarımın müşterinin onayından geçmesi adına sunum yapılmalıdır.
  • Revize isteği geldiyse ona uygun düzenlemeler tamamlanmalıdır.
  • Baskı olacaksa CMYK, dijital ortamda kullanılacaksa RGB çalışılmalıdır.

Grafik Tasarım Türleri Nelerdir?

Günlük hayatımızda oldukça karşılaştığımız ya da kullandığımız birçok grafik tasarım türü var. Örneğin basılı el ilanları, kataloglar, afişler, yiyeceklerin ambalajları, kitap kapakları, televizyon reklamları, sosyal medya görselleri, kartvizitler, web ve mobil uygulama arayüzleri, billboardlar ve daha pek çok ürün tasarım türlerinin bir parçasıdır.

Grafik Tasarımcının Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Tasarımın temel kurallarını bilmelidir. Renk, ışık, tipografi, perspektif gibi tasarım prensiplerine hakim olmalıdır. Tasarımları hazırlarken birçok alan ve araçtan yararlanması gerekebilir, dolayısıyla sanata ilgili, iletişim yönü güçlü, içerisinde yaşadığı toplumu bilen ve yaratıcı bir kişi olması da önemlidir. Ayrıca görsel iletişim kurallarına hakim olması, yenilikçi ve özgün tasarımlar çıkarabilmesi, sabırlı olması, zamanı etkin kullanabilmesi de gerekmektedir. Temel yeterliliğe sahip olduktan sonra ikinci en önemli kısım ise teknik bilgiye sahip olmaktır. Bilindiği üzere grafik tasarımı bilgisayar programları aracılığıyla yapılmaktadır. Örneğin bir kurumsal kimlik tasarımı için Illustrator; banner, mockup, fotoğraf düzenleme ve benzeri içinse Photoshop bilgisine sahip olmak gerekir. Bu nedenle bir grafik tasarımcı alanıyla ilgili bilgisayar programlarına çok iyi düzeyde hakim olmalı ve onları aktif olarak kullanmalıdır.

Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

veya
uzman ekibimiz ile görüşün.

+90 850 304 12 02+90 232 332 14 04