Kurumsal Kimlik İçin Doğru Renk Seçimi
Kurumsal Kimlik İçin Doğru Renk Seçimi
06 Ocak 2023
Ayşe Nisanur Hacıbebekoğlu

Kurumsal Kimlik İçin Doğru Renk Seçimi

Renkler, farkında olsak da olmasak da bizleri hayatımızın birçok alanında, büyük ölçüde etkiler. Tepkilerimizi, ruh halimizi, düşünce ve davranış kalıplarımızı şekillendirir. Öyleyse kurumsal kimlik, marka ve ürün tasarımlarında tercih edilecek renklerin ne kadar önemli olduğu konusunda da bilinçli olmamız gerekiyor. 

Colorcom tarafından yapılan bir araştırmaya göre tüketiciler bir kişi, yer veya ürün hakkında  daha ilk görüşte, 90 saniye içerisinde bilinçsizce bir değerlendirme yapıyor ve bu değerlendirmenin %90’ı yalnızca renkler üzerine şekilleniyor. Bu durumda hızlıca gerçekleştirilen satın alma kararlarının %90’ında sadece ürün renginin insan üzerinde bıraktığı etkiden söz ediyoruz demektir. Dijital platformlarda ise tüketicilerin %42’si web sitelerinde kullanılan renk ve tasarımları da dikkate alarak satın alma sürecini ilerletiyor. O halde tüm bu verileri değerlendirdiğimizde görülüyor ki tasarım, ürün ve paketlemelerde doğru ve tutarlı kurumsal renklerin kullanılmasıyla marka bilinirliğini %80 oranında artırmak mümkün. 

Örnek olarak Coca-Cola veya McDonald’s markalarını ele alabiliriz. İçecek ve fast food sektöründe bu iki ismin ne kadar ünlü olduğu açık. Bu markaların profesyonel olarak stratejik pazarlama ve reklam faaliyetleri yürüttüklerini de biliyoruz. Bu stratejiler oluşturulurken markaya dair tüm çalışmalarda kullanılacak renklerin seçimine de azami özen gösteriliyor. Örneğin Coca-Cola ve McDonald’s gibi popüler pek çok yiyecek, içecek veya tekstil markası kırmızının insanlarda uyandırdığı tutku, iştah, heyecan, hırs gibi duygulardan yararlanmak için kurumsal kimliklerinde bu renge yer veriyor. Böylelikle markalar, profesyonel görünümlerini oluştururken bir diğer yandan da renk seçimlerinde renk psikolojisine uygun tercihlerde bulunuyor ve müşterilerin ilgisini çekerek arz oluşturuyorlar. Renklerin doğru ve yerinde kullanımıyla oluşan etki enerjiye dönüşüyor ve marka – müşteri etkileşimi de olumlu yönde gelişiyor. 

Marka – müşteri etkileşimi söz konusu olduğunda, renklerin farklı kültürlerde farklı anlamlara karşılık geldiğini de asla unutmamak gerek. Örneğin beyaz, Batı dünyasında barış, temizlik ve refahı temsil ederken bazı Doğu ülkeleri ve Asya’nın bir kısmında kötülük, yas tutma ve yok oluş gibi anlamlara da karşılık geliyor. Dolayısıyla özellikle global pazarda yer almayı hedefleyen markaların, renklerin farklı kültürlerde farklı anlamlar kazandığını göz önünde bulundurması elzem. 

Yanı sıra, kurumsal kimliği oluştururken çok fazla renk kullanmamaya dikkat etmek de önemli. Aksi takdirde pazarlama kampanyasının etkisinin azalması gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple kurumsal kimliği belirlerken hizmet ya da ürünlerinizi ve markanızı en etkili şekilde yansıtabilmek için tasarım süreçlerinde yaptığınız seçimlerinize dikkat etmelisiniz. Hedef kitleniz için akılda kalıcılığı en yüksek materyaller markanızın tasarımları, hizmet ya da ürünleriniz ve kimliğinizdir. Bu ögelere eşlik eden renkler sizin pazardaki konumunuzu etkileyecektir. Ürün ya da hizmet içeriklerinizin tanıtımında ve tasarımlarınızda kurumsal kimliğinizi yansıtan renkleri kullanarak markanızın bu renklerle olan ilişkisini ve bir bütün olarak marka bilinirliğinizi güçlendirebilirsiniz.

Renk seçimlerinizde markanız için 3 ton renk belirleyin. Bunlar taban renginiz, nötr ve ana renginiz olacaktır. Ana renginizden sonra en çok kullandığınız renk ise vurgu renginizdir ve ana renkle uyumlu olmalıdır. Nötr renginiz ise aslında arka plan renginizdir. Renkleri belirlerken hedef kitlenizi doğru şekilde analiz etmenizin hayati derecede önem taşıdığını da unutmayın. Bunun için de kitlenizi yakından tanımalı ve ayrıca rakip firmaların kurumsal kimlik tasarımlarını da incelemelisiniz. Kullanacağınız renkleri belirlerken kurumsal kimliğinizden uzaklaşmamalısınız ve bununla birlikte farklı renklerin karşılık geldiği anlamları da bilmeniz gerekmektedir. Bu konuda renklerin psikolojisine dair kaleme aldığımız blog yazısını da inceleyebilirsiniz.

Son olarak, renk paleti oluşturmanızı sağlayacak birçok web sitesinin bulunduğunu da belirtelim. Coolors.co veya Colorhunt gibi sitelerden yararlanabilirsiniz. 
 

Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

veya
uzman ekibimiz ile görüşün.

+90 850 304 12 02+90 232 332 14 04