Okuyun, Paranızı Çöpe Atmayın!

Çalışacağınız Ajansı Nasıl Seçmelisiniz?

Dijital reklam çalışmalarını yönetmek için doğru ajansı seçmek paranızın doğru yere harcanması ve maksimum performans alabilmeniz için oldukça önemlidir. Bu aşamada size yardımcı olması için bu dökümanı hazırladık. Kusursuz ve sürekli bir reklam çalışmasına ilk adımı atmak için birkaç dakika ayırmanız faydalı olacaktır. Çalışacağınız ajansta aşağıdaki kriterleri aramanız önemlidir.

Reklam çalışmalarında en doğru çalışmaya giden binlerce yol olmasına karşın aşağıdaki kriterler bu yollardan başlıcalarıdır. Bu yüzden teklif alırken aşağıdaki özellikleri sorgulamanız faydalı olacaktır.

 

Partner Rozetine Sahip Ajans

Ajanslar yönettikleri hesaplarda doğru kurulum, sürekli performans artışı ve başarı sağladıklarında Google belirli bir performans puanının üzerinde bu ajanslara Google Partner rozeti vermektedir. Google Partner rozetine sahip bir ajans en güncel teknikleri, sürekli performans artışı getirecek optimizasyonları hesabınıza uygulayacaktır. Partner rozetimizi buradan kontrol edebilirsiniz.

Çalışacağınız ajansa partner rozetlerinin olup olmadığını sorabilirsiniz. Dijital Uzmanı Google’ın Türkiye’deki iş ortaklarından biri olması sebebi ile Google Partner rozetine sahiptir.

 

Sertifikalı Uzmanlar

Google Ads ve Google Analytics sertifikalarına sahip uzman teknik ekip ile çalışan ajanslarda hesaplarınız Google’ın sınavlarını geçmiş olan kişiler tarafından kurulup yönetileceğinden hesabınızda ihtiyacınız olan tüm özelliklerin kullanıldığından ve hesabınız ile ilgili yapılması gereken tüm işlemlerin düzenli bir şekilde yapıldığından emin olursunuz. Ekibimizin sertifikalarını bu linkten görebilirsiniz.

Çalışacağınız ajansa sertifikalı uzmanlarla çalışıp çalışmadıklarını sorabilirsiniz. Dijital Uzmanı işe alım sürecinde tüm personel Google Sınavlarını geçmek zorundadır. Bu yüzden Dijital Uzmanı’nda çalışan arkadaşlarımız bu sertifikaların tümüne sahiptir.

 

Kalite Puanı Optimizasyonu

Kalite puanı 1 ile 10 arasında bir puandır ve kalite puanınızı iyileştirerek maliyetlerinizi 10 kata kadar düşürebilir ve rakiplerinizden daha az para harcadığınız halde onlardan daha üst konumlarda reklam gösterebilirsiniz. Birçok ajans bu değerlere çok dikkat etmediğinden müşterilerine kaliteli hizmet verememektedir. Örneğin, müşteriler 10.000TL harcayarak alabilecekleri performansa 100.000TL harcayarak ulaşabilmektedirler.

Kalite puanının üç ana parametresi reklam alaka düzeyi, beklenen tıklama oranı ve site deneyimidir. Çalışacağınız ajansa bu değerleri nasıl iyileştirdiklerini sorabilirsiniz. Kalite puanı optimizasyonu ile ilgili yaptığımız çalışmalara ve detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Yapay Zeka Özelliklerinin Kullanımı

Dijital reklam platformlarının en önemli özelliklerinden biri olan Yapay Zeka ile optimizasyon süreci ve Akıllı reklam kampanyaları doğru kişilere ulaşabilmeniz ve doğru zamanda doğru reklamı göstermeniz için oldukça gereklidir. 70 Milyondan fazla sinali saniyeler içinde işleyerek en doğru ücreti en doğru zamanda en doğru kişiye harcayabilmek için Dönüşüm takibi, Yeniden pazarlama kitleleri oluşturma, Hedef EBM, Sorgu düzeyinde tekliflendirme gibi özellikleri kullanabilmeniz gerekmektedir.

Çalışacağınız ajanstan bu özellikleri kullanarak hesaplarda yaptıkları iyileşmeleri size raporlamalarını isteyebilirsiniz. Bizim bu özellikleri kullanarak yaptığımız çalışmaları buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Doğru Bütçe Belirleme Doğru Planlama

Dijital reklam çalışmalarına doğru bütçeler ile başlamak ve doğru planlama yapmak da oldukça önemlidir. Hangi reklam platformlarını kullanacağınız ve bu platformlarda ne kadar harcama yapacağınız ve en önemlisi karşılığında ne alacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Dijital ortamda yapılan tanıtım çalışmalarında harcanan her bir kuruşun karşılığında ne aldığınızı ölçmek gayet kolaydır. Bu da güçlü raporlama araçları sayesinde mümkündür.

Çalışacağınız ajans size doğru bir başlangıç ve devam planı çizmek zorundadır ve harcamalarınızın karşılığında ne kazanç sağlayacağınızı tahmini olarak öngörmelidir. Sizin ihityaçlarınıza göre değilde firmanızın büyüklüğüne göre verilen teklifler sadece sizden daha çok para kazanmaya yönelik atılmış adımlardır. Doğru bütçe planlama ile ilgili makalemizi okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.
 

Negatif Anahtar Kelime Çalışması

Negatif anahtar kelime çalışması Google Ads arama kampanyalarının olmazsa olmazıdır. Bugüne kadar incelediğimiz bireysel hesaplarda yetersiz negatif anahtar kelime kullanımı nedeni ile reklamverenlerin bütçelerinin ortalama %80’ini boşa harcadığını fark ettik. Bir anahtar kelime grubunun en az 3 katı kadar negatif anahtar kelime olduğunu tespit ettik. Yani anahtar kelimelerinizin en az 3  katı kadar negatif anahtar kelime eklemeniz gerekmektedir. Bu kelimeleri de düşünerek değil farklı araçlar ile bulabilirsiniz.

Çalıştığınız ajansa negatif anahtar kelime kütüphanelerinin olup olmadığını sormalısınız. Biz her bir tema için yaklaşık 1500 negatif anahtar kelime eklemekteyiz. Bu sayede hesabınızın boşa para harcamasını engelleyerek tıklama oranlarınızın ortalamanın üzerinde seyeretmesini sağlayabiliyoruz.

 

Test ve Optimizasyon

Test etme tüm optimizasyon süreçlerinde başvurulan bir yöntemdir. Etkili olan reklam metni, görsel, kitle, anahtar kelime hangisidir? Reklamınızı 25-35 yaş arasına mı yoksa 35-45 yaş arasına mı göstermelisiniz. Reklam metinlerinizde ücretsiz kargo mu yoksa %50 indirim fırsatı mı sunmalısınız. Bu gibi soruların cevabını test etmeden vermek doğru bir yöntem değildir ve size para kaybettirir. Her firmanın güçlü olduğu nokta farklı olduğu gibi etkili olacağı sistem de farklı olacaktır ve bu sistemi bulmanın en iyi yolu test ederek öğrenmektir.

Çalışacağınız ajansa test etme ve optimizasyon süreçlerini nasıl yürüttüklerini sormalısınız. Dijital Uzmanı bu süreci farklı araçlar ile test et, öğren, optimize et, şeklinde bir döngü ile yürütür ve hesaplarınız periyodik olarak farklı testlere tabi tutulur ve elde edilen bulgulara göre optimize edilerek yayınlanır. Örnek olarak sıklıkla kullandığımız Google Ads’in içinde bulunan bir test aracı ile ilgili blog yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
 

İŞİNİZİ BÜYÜTÜRKEN
MALİYETLERİNİZİ DÜŞÜRÜN

İnternetteki müşterilerinize ulaşırken sonuç ve dönüşüm odaklı hesap kurulumu ve makine öğrenmesi ile reklam maliyetlerinizi düşürün.

Linkedin

Reklamı

Linkedin Reklam Vermek için hemen bizim ile iletişime geçin. Hedefledğiniz departmanlarda çalışan kullanıcılar reklamınızı görsün....

YouTube

Reklamı

YouTube reklam kampanyalarında kullanabileceğiniz YouTube Bumper, YouTube Discovery, YouTube Instagram reklamları ile firmanızı geniş kitlelere tanıtın....

Yandex

Reklamı

Yandex Metin Reklamlar ve Yandex Görsel Reklamlar ile popülerliği artan arama motorunda rakiplerinizden bir adım önde olun....

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

Tıkla Ara