SAĞLIK TURİZMİ YAPAN DESTİNASYONLARIN MARKALAŞMASININ ÖNEMİ
SAĞLIK TURİZMİ YAPAN DESTİNASYONLARIN MARKALAŞMASININ ÖNEMİ
27 Ağustos 2022
İdil Tiber Ersoy

SAĞLIK TURİZMİ YAPAN DESTİNASYONLARININ MARKALAŞMASININ ÖNEMİ

Sağlık turizmi destinasyonlarınızın marka süreci kuvvetlendirmek, sunulan hizmetlerinizi diğer destinasyonlardan ayırt etmenizi sağlayarak rakiplerinizden farklılaşmanız için esastır. Aynı zamanda markalaşma, sağlık turizmi endüstrisinde güvenilir bir kimlik oluşturmaya yardımcı olur. Türkiye sağlık turizmi alanında hasta sayısında birinci sırada yer alırken, marka değerini arttırma çalışmalarında yeterli agresif çalışma sergilenmemesi ile beraber gelir bazında en iyi destinasyonların çok gerisindedir.

SAĞLIK TURİZMİ DESTİNASYONLARININ MARKALAŞMASI NİÇİN ÖNEMLİDİR?

Türkiye sahip olduğu sağlık turizmi tesislerinde en son teknoloji ve yetenekli profesyonellerle donatılmış olsa bile, sağlık hizmetlerinin markalaşmasına yeterli önem verilmiyordu. Ancak şimdi, 100'den fazla ülke sürekli olarak insanlara özel ve özel tedavileri için en iyi olanaklara sahip olduklarını söylemeye çalışıyor. Destinasyonun markalaşamadığı durumda sağlık tesislerinin çabaları tek başına yeterli olmayacaktır.

SAĞLIK TURİSTİ İÇİN DESTİNASYON MARKALAŞMASI NİÇİN ÖNEMLİDİR?

Tüm destinasyonlar, uygun fiyata daha kaliteli ve daha güvenli tedavi seçenekleri arayan küresel sağlık turistlerini çekmek için zorlu ve rekabetçi bir savaşta. Sağlık turizminin iki ana unsuru sağlık ve turizm deneyimidir. Hastalar karar verme sürecinde sağlık ve turizme eşit önem verirler. Bu nedenle hastanın sağlık turizmi destinasyonlarındaki deneyimi ülkeler, şehirler, hastaneler/klinikler, doktorlar ve diğer ilgili profesyonelleri içerir. Bu nedenle destinasyonun marka değeri, hastanın tüm bu faktörlerle ilgili genel deneyimine bağlı olarak gelişir veya düşer.

SAĞLIK TURİZMİ DESTİNASYONLARININ MARKALAŞMASINDA DEVLETİN ROLÜ

Sağlık turizmi destinasyonlarının markalaşmasında devlet önemli bir rol oynamaktadır.Hastalar bulundukları sınırların ötesinde tedaviyi düşünürken, tedavi maliyetini ve bakım kalitesini değerlendirmeden önce kendilerine bu soruları sorarlar;

 • Tedavi alınması planlanan ülke uluslarararası ilişkilerde dostane bir tavır segilemekte midir?
 • Tedavi alınması planlanan ülkenin siyasi istikrarının durumu nedir?
 • Ülke sağlık süreçlerinin yanında turizm sürecinde güvenli bir ülke midir?
 • Vize formaliteleri nelerdir ve uygunlukları nedir?
 • İletişim konusunda dil problemi yaşanacak mı?
 • Tedavi alınması planlanan ülke etik dahilinde uygulamaları destekliyor mu?
 • Tedavi sırasında tatil planlama isteklerimi karşılayacak aktivitelere sahip mi?

Bu nedenle, sağlık turizmi destinasyonlarının markalaştırılması, büyük ölçüde hükümetin kuvvetli desteğine dayanmaktadır.

 • Sağlık vizesinin hızlı onaylanması
 • Sağlıklı turistleri desteklemek için rahat göçmenlik yasası
 • Kültürel farklılıkları doğru bir şekilde anlaşılması ve herkes için kapsayıcı kültürün teşvik edilmesi
 • Akredite tesislerde kaliteli tedavi ve hizmetlere erişim
 • Yurtdışı sağlık turizmi pazarlama faaliyetlerine aktif katılım

Devlet destekli güvenilirlik ve hesap verebilirlik, varış noktanız için bir marka imajı oluşturmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, tek başına devlet desteği, havayolları, ulaşım sistemleri, sağlık ve konaklama sağlayıcıları ve lisanslı aracılar dahil olmak üzere ilgili tüm sektörlerin ortak çabaları olmadan markalaşmanın desteklenmesine yardımcı olmayacaktır.

SAĞLIK TURİSTİNİN MARKA TEMAS NOKTALARI

Marka ile temas yoluyla hasta farkındalığı oluşturulmaktadır. Bunlar çok hassas alanlardır ve varış noktanız için bir marka imajı oluşturmada çok yardımcı olabilir. Potansiyel hastalarınız web sitesini ziyaret ederken bilgileri kolayca bulabilmelidir. Bilgi alışverişinde şeffaflık da önemli bir faktördür. Marka, bilgilendirme konusunda hastanın temel beklentilerini karşılamıyorsa marka imajı oluşturmak mümkün olmayacaktır. İyi bir markalaşma süreci için bu tür sorunların ele alınması gerekir. Sağlık turizmi destinasyonlarının markalaşmasının yalnızca belirli faydalara değil, aynı zamanda medikal turistlerinin ciddiye aldığı soyut sonuçlara da dayandığını unutmayın.

SAĞLIK KURUMLARININ MARKALAŞMA SÜRECİ

Sağlık hizmetleri markalaşması, mevcut sağlık tesislerini yeniden düzenleyerek ve en son yeniliklerin tanıtılmasıyla sağlanabilir. Diğer ülkelerde nadiren bulunan belirli terapötik alanlarda uzmanlık geliştirmek, destinasyon markalaşmasında bir diğer önemli faktördür. Örneğin, hassas kozmetik cerrahi uzmanlığı, bir varış yerini yenilikçi bir tedavi mekanı olarak işaretleyebilir. Bu noktada, özel tedavilerini markalaştırabilecek tıbbi tesisler varsa, bu hastanelerin dünyaca ünlü olması muhtemeldir. Ayrıca hastane markalaşması, destinasyonun itibarını iyileştirmeye doğrudan katkıda bulunur. Bu tür bir sunum, sağlık turistlerinin yanı sıra uzmanlıklarını sağlık hizmetleri için ulusal ve uluslararası bir ölçüt olarak kullanabilen endüstri profesyonellerini çekmede çok etkilidir. Bu yüksek görünürlük, yurtiçinden ve yurtdışından büyük miktarda yatırım çekerek destinasyonun marka imajını daha da güçlendirmektedir.

Kaynakça:
https://healthcareglobal.com/hospitals/top-5-countries-medical-tourism

Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

veya
uzman ekibimiz ile görüşün.

+90 850 304 12 02+90 232 332 14 04