Sağlık Turizminde Dijital Pazarlamanın Önemi
Sağlık Turizminde Dijital Pazarlamanın Önemi
24 Şubat 2022
İdil Tiber Ersoy

Sağlık Turizminde Dijital Pazarlama

Sağlık sektörünün en önemli unsuru olan sağlık turizmi alanında birçok kurum, kuruluş ve doktorlar çalışmalar gerçekleştiriyorlar ve yurt dışındaki hastalara bulundukları ülkelerden çok daha uygun fiyatlara tedavi hizmetleri sunuyorlar. İstenilen ülke, şehir, mahalle gibi hedeflemeler ile Google Ads ve Sosyal Medya reklamları yoluyla hastaların karşılarına çıkarak, iletişim formu ile gerekli bilgileri toplayıp, yazılı veya sözlü iletişim kanalları üzerinden irtibata geçebilir ve onları kendi tedavinize ikna edebilirsiniz. Üstelik bu işlemleri milyonlarca hastaya farkı yöntemlerle uygulayabilirsiniz.

Sizlerin hastalara hangi tedavileri uyguladığınızı öğreniyor, satış ekibinize uygun hedef pazarlarınızı listeliyor, stratejik bir dijital pazarlama planı ile satış ekibinizin ve doktor kadronuzun büyüklüğüne uygun olarak talepleri size ulaştırıyoruz.

Medikal Turizm için SEO Hizmetleri

Google ve Bing gibi popüler arama motorlarında sağlık turizmi acentanızın veya tıp merkezinizin web sitesini daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için optimize edin. Böylece uluslararası tanınırlık kazanabilir ve işletmenize daha fazla sağlık turizmi hastasını çekebilirsiniz. Bu sürece Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) denir ve hastalar yurtdışında tıbbi tedaviler ararken öncelikle arama motorlarını kullandığından, medikal turizm endüstrisinde önemli bir Dijital Pazarlama stratejisidir.

Dijital Pazarlamanın Sağlık Turizmdeki Rolü Nedir?

SEO oldukça düşük bir ön yatırım ile size uzun vadeli harika bir sonuç verebileceğinden, hala en iyi sağlık turizmi dijital pazarlama stratejisidir. Daha da önemlisi, arama motorları, insanların tıbbi tedaviler veya sağlık hizmetleri için yurt dışına seyahat aradığı birincil ortamdır. SEO ile uluslararası tanınırlık kazanmak için sitenizi Google arama sonuçlarının ilk sayfasında listeleyebilirsiniz. Böylece yabancılar ülkenizde ne zaman tıbbi tedavi arasa, siteniz karşılarına çıkan ilk birkaç site arasında olabilir.

Sonuçları görmek ne kadar sürer?

SEO uzun vadeli bir Dijital Pazarlama stratejisidir, bu nedenle olumlu sonuçlarını hemen göremezsiniz. SEO uygulamasının en iyi sonuçlarını görmek aylar sürebilir. Hızlı sonuçları ve üst sıralarda yer almayı garanti eden herhangi bir SEO ajansı, müşterilerini yanıltmaktadır. SEO stratejileri ve projeleri için belirlenecek zaman çizelgesi özel ihtiyaçlarınıza, bütçenize ve beklentilerinize bağlı olarak değişecektir. İşletmenizin boyutu, sektörü ve olgunluğu da önemli ölçüde etkendir.

Tıp Merkezleri için Web Tasarımı

Web Tasarımı, dijital pazarlama çalışmalarınızın mümkün olan en iyi sonuçları üretip üretemeyeceğini belirlemede önemli bir faktördür. Çekici renklere sahip gösterişli bir web siteniz olması gerekmez. Bunun yerine, hastalarınızın sağladığınız tüm hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayan mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunan, gezinmesi kolay bir web sitesine ihtiyacınız var.

Web siteniz ziyaretçilerinizin kafasını karıştırıyorsa, hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitenizde kalmayacaklar ve muhtemelen sizi tercih eden sağlık turizmi hastalarınız olmayacaklardır. Web tasarımı, sonuçlarınızı etkileyen önemli bir faktördür ve asla göz ardı edilmemelidir.

Sağlık Turizmi için Google Ads Yönetimi

Bir reklam kampanyası yürütmeye başladığınız anda hızlı bir şekilde potansiyel müşterilere ulaşmanıza ve uluslararası tanınırlık kazanmanıza olanak tanır. Ancak, kampanyayı kurmak ve karlı hale getirmek çok zor olabilir. Anahtar kelimeleri dikkatli bir şekilde seçmezseniz, reklam bütçenizi neredeyse hiç sonuç almadan boşa harcamış olursunuz. 

İyi haber şu ki, bizimle iş ortaklığı yapmayı seçtiğinizde yatırımınızın akıllıca harcanması için uygun bir pazarlama hunisi ve AdWords kampanyası oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir Google ADS uzman ekibimiz var.

Google Ads Yönetimi için Ortalama TBM

Sağlık turizmi sürecinde hedeflediğimiz pazarlarda kur farkının bilincinde olarak çalışma gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu noktada tıklama başına maliyetler (TBM) büyük bir önem taşımaktadır. Tıklama başı maliyetler reklam maliyetinizi belirlemede çok büyük rol oynar. Kaliteli bir reklamın daha fazla tıklama alacağı bir gerçektir ve yüksek kaliteli reklamların tahmini eylem oranları da yüksek olur. Bu da daha düşük maliyetle kazanacağınız anlamına gelir.

Sağlık Turizminde İş Geliştirme Süreci

Dijital reklam ajansları genelde reklam tarafında hizmet verip diğer iş geliştirme süreçlerinden çekilirler. Oysa satış bir süreçler bütünüdür. Bu süreçlerin içinde sadece bir unsur dijital pazarlamadır. Dijital Uzmanı olarak müşterilerin internetteki yolculuğunun reklama tıklamayla bitmediğini, bu yolculuğun reklam ile başlayıp satışa kadar devam eden bir süreç olduğunu biliyoruz. Bu nedenle iş geliştirme hizmeti olarak müşterilerin reklama tıklayıp nasıl bir yolculuktan sonra satın almaya karar verdiklerini, hangi yazılımların, hangi otomasyonların kullanılması gerektiğini, bu satış sürecini hangi değişikliklerin kısaltacağı ile ilgili önerilere çok önem veriyoruz. Nitekim 100 tıklamada 1 satış oluyor iken bunu geliştirme sayesinde 2 satışa çıkarırsak ciroda direkt olarak %100'lük bir artış yakalamış oluruz. Bu nedenle iş geliştirme, yapmayı en çok sevdiğimiz ve dönüşlerini de aldığımız hizmetlerimizden biridir. Bu hizmette daha fazla dönüş almanız için müşterileri kaybettiğiniz noktaları tespit ediyor ve o noktaların geliştirilmesi için çözümler üretiyor veya buluyoruz.

Yani dijital reklam bütçesi satın alarak aslında dijital satış ekibine de sahip olursunuz.

İş geliştirme kapsamında verdiğimiz ek hizmetler;

  • Sitenizde dönüşüm oranlarını arttıracak ek modüller ve yazılımlar (Hotjar, Quiz sistemi gibi)
  • Satış ekibinizin işini kolaylaştıracak yazılım önerileri (CRM yazılım önerileri)
  • Satış ekibinize verilecek olan pazarlama süreç yönetimi eğitimi (Reklam başvuruları ile süreç nasıl yönetilir)
  • Influencerlar ile barter anlaşması (Estetik olmak isteyen influencerı bulmak ve o süreci tüm takipçileri ile paylaşması)
  • Sağlık turizmi için Türkiye'ye hasta getiren firmalarla iletişime geçilip iş birliği teklifleri alınması gibi hizmetler ve daha pek çok şey sayılabilir.

Devlet Teşvikleri

Sağlık turizmi için akreditasyonunuz varsa devlet teşviklerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu teşviklerin reklam ve tanıtım bütçesi, yönetimi ve tercüme konularında harcamalarınızın yüzde 70’ine kadar karşıladığından haberdar mıydınız? Ve hatta bu teşvikleri 1 yıl kadar geriye dönük olarak alabildiğinizi biliyor muydunuz? Bu teşviklerle, sağlık turizmi alanında yaptığınız tanıtım çalışmalarında hızlı şekilde hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Hasta Profili, Tedaviler, Ülke Bazlı Hedefleme

İlk adım uzmanlığın sınıflandırılması ve hizmetlerin fiyatlandırılmasıdır ve bu doğrultuda işe öncelikle kliniğinizi sınıflandırarak başlarız. Hastalarınıza sunacağınız hizmetlerin hangi kalitede ve hangi ücret skalasında olacağını öğreniriz. Eğer mevcutta yabancı hasta ağırlıyorsanız, bu hastaların hangi ülkelerden geldiği ve hangi tedavileri uyguladığınız bizim için önemli. Bu bilgiler ışığında hasta sayısını artırmak veya yeni pazarlara açılma stratejisini belirlemek mümkündür. Satış ve hasta ilişkileri ekibinizin hangi dillerde destek verdiği dijital reklamları kurgularken en önemli rolü sahiplenmektedir.

Dijital Reklam Kanalları

Başarının yolu en ince ayrıntılarına kadar planlanmış bir dijital pazarlama stratejisine sahip olmaktan geçiyor. Bu planlamayı yaparken kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinizi öğreniyor ve ilk günden itibaren çalışmalarımızı markalaşma sürecine katkı sağlayacak nicelikte ve nitelikte kurguluyoruz. Türkiye’nin sağlık turizmindeki büyük hedeflerini ve bu doğrultuda sağladığı teşvikleri, sağlayacağınız kaliteli hizmetler ile doğru potada eriterek sizi tüm dünyada tercih edilen bir kuruma dönüştürüyoruz. Uzman ekibimiz, Google, Facebook ve Instagram’dan gelen talepleri bir araya getirerek sizlere iletir. Süreç boyunca satış ekibinizden aldığımız geri dönüşler ile birlikteyse daha kaliteli talepler almanızı sağlıyor ve optimizasyon çalışmaları gerçekleştiriyoruz.

 

Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

veya
uzman ekibimiz ile görüşün.

+90 850 304 12 02+90 232 332 14 04