SAĞLIK TURİZMİNDE GÜÇLÜ BİR MARKA OLUŞTURMANIN ADIMLARI NELERDİR?
SAĞLIK TURİZMİNDE GÜÇLÜ BİR MARKA OLUŞTURMANIN ADIMLARI NELERDİR?
04 Ağustos 2022
İdil Tiber Ersoy

Yaklaşık 15-20 yıl önce, klinikler ve hastaneler tıp sektöründeki baskın taraftı.  Bunun başlıca nedenleri, klinik ve hastane sayılarının şu anda ki sayıyla karşılaştırdığımızda  az olması ve internetin yaygın olarak kullanılmaması nedeniyle bilgi edinme ve yaygınlaştırma imkanlarının olmamasıydı.

Günümüz şartlarında herhangi bir tedaviye başlamadan sayısız doktor, hastane ve kliniği tedavi öncesi internet üzerinden inceleyebilir ve bunlara göre karar verebilmekteyiz. Ayrıca, olasılıklarımız neredeyse sonsuzdur. Birçok seçeneği ayakkabı alıyormuş gibi değerlendiriyoruz ve karar verme sürecini şekillendirmekte özgürüz.

Ancak günümüz dünyasında  sayısız doktor, hastane ve klinikleri internet üzerinden inceleyebilir ve tedaviye başlamadan önce tüm varyasyonları değerlendirerek karar verebiliriz. Ayrıca, olasılıklarımız neredeyse sonsuzdur. Birçok seçeneği ayakkabı alıyormuş gibi değerlendiriyoruz ve karar verme sürecini şekillendirmekte özgürüz. Başka bir deyişle, hastalar günümüz sağlık hizmetlerinde baskın olan taraftır. Günümüzde, klinikler, doktorlar ve hastaneler kıyasıya rekabet halindedirler.

Bu noktada sağlık turizminin ek zorlukları var. Bizimle aynı dili konuşmayan, aynı alışkanlıklara sahip olmayan, farklı kültür ve değerlere sahip insanlara sağlık hizmeti sunmak istiyoruz. Yani bu kişilerin sağlık gibi hassas konuları başka ülkelerde yaşayan doktorlara açmasını bekliyoruz. Ayrıca ulaşım, konaklama ve gezi anlamında da hizmet vermeyi taahhüt ediyoruz.

Sunduğunuz kaliteli hizmetin endişeleri azaltabileceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü potansiyel hastalarınız henüz sizi tanımıyor. Sağlık gibi niş konularda tanımadığı birçok kişiye güvenmek zorundadır. Örneğin Türkiye'de  bilinen sağlık kurumları sadece isimleriyle güven oluşturabilir. Bu hastaneler Türkiye'de en kaliteli hizmeti sunuyor mu? Yoksa alanında en iyi doktor var mı? Ancak birçok kişi sadece bu hastanelerin isimlerini duyarak sağlığını kendilerine bırakmaktan çekinmiyor. Markanın gücü budur.

Peki nasıl böyle bir marka imajı elde edebilirsiniz? Sağlıklı bir turist, sağlık hizmeti için başka bir ülkeye gitmeye karar verdiğinde, öncelikle seyahat edeceği ülkeyi seçer. Bu noktada öncelikle ülkenin bir markalaşma programına sahip olması gerekiyor. Sağlık kurum ve kuruluşlarının bu markalaşmaya katkısı, Türkiye'nin sağlık sistemi, turizm olanakları ve dijital varlıklarda görüntülenen farklı sayfalarda farklı akreditasyonlar açısından bir avantaj olabilir. Sağlık kurumları ve sağlık kuruluşlarının ulusal markalaşma üzerinde küçük bir etkisi var gibi görünse de, sundukları hizmetin kalitesi, güçlü marka imajı ve sözlerini yerine getirebilmeleri ulusal marka değeri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Marka bilinci oluşturan bir sağlık kuruluşunun veya acentanın yapması gereken ilk şey, bir iş modeli oluşturmaktır. İş modelleri, şirketlerin kuruluş, yönetim ve genişleme yöntemlerini, müşterilerle iletişim kurmak için kullanılan kanalları ve insanların yönetimini içerir. Ayrıca markanın müşterilerine ne iletmek istediği, hastalarına neler sunduğu ve hangi sorunları çözdüğü en başından bellidir.

Markalaşma sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da hizmetin verildiği ülkenin belirlenmesidir. Bir ülkeye karar vermeden önce, pazar araştırması, sigorta sistemi analizi, hedef ülkedeki vatandaşların günlük yaşam ve gelenekleri, hedef ülkenin kültürü ve sağlık sistemi de ayrıntılı olarak araştırılmalıdır. Ancak bu inceleme tamamlandıktan sonra kime hizmet verileceği ve hangi yolun kullanılması gerektiği netlik kazanacaktır.

Bu soruları yanıtladıktan sonra, sağlık hizmeti markası imajını güçlendirmede bir diğer adım olan konu içeriklerimiz. İster dijital ister fiziksel olsun, yarattığımız içerik, insanların bizim hakkımızda nasıl hissettiği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. İlk olarak, sağlık bölümünde sunulan içerik, potansiyel hastalarımız için bizim portföy değerindedir. İkincisi, içeriklerimiz sayesinde her zaman ön planda oluruz. Böylece potansiyel hastalarımız bizi unutmaz. Paylaştığımız içeriklerimiz birçok konuda akla gelen soruları cevaplamayı mümkün kılıyor. Bu sayede onlara muazzam bir katma değer sağlıyoruz. Şu anda hastalamız olmasalar bile akıllarında bir otoritesi konumunda yer alabiliriz. İnsanları sürekli akışta tutan ve etkileşime giren zengin içerik, güçlü bir marka oluşturmanın en önemli silahlarından biridir.

Özetle sağlık turizmi markaları aslında potansiyel hastaların kafasındaki sorulara en hızlı ve etkili şekilde cevap vermek, hasta geldiği andan itibaren sorunsuz bir süreç sağlamak ve değer odaklı hizmet vermekten ibarettir.

Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

veya
uzman ekibimiz ile görüşün.

+90 850 304 12 02+90 232 332 14 04