Tasarımda Tipografinin Önemi
Tasarımda Tipografinin Önemi
07 Temmuz 2022
Elif Doğa Çakır

Yazı, bir düşünceyi aktarmaya yarayan en eski iletişim araçlarından birisidir. Günümüzde kullanılan pek çok yazı karakteri, eski çağlarda yaratılmış serbest elle çizilmiş tasarımlardan yola çıkarak oluşturulmuşlardır. Tipografi, yani yazı tasarımı hayatımızın her alanına dahil olan bir unsurdur. Çevremizde gördüğümüz; kitap, gazete, dergi tasarımları, reklam afişleri, dijital reklamlar billboardlar, satın almış olduğumuz ürünlerin ambalajları gibi.

Grafik Tasarımda Tipografinin Yeri Ve Önemi

Gutenberg sistemiyle başlayan baskı üretimleri durmaksızın gelişerek hayatımıza girmiş, tüm yaşamımıza giren bilgisayarlar yardımıyla üretilen tüm görsel malzemeler de grafik tasarımın alanına girmiştir. Grafik tasarımda üretimin artmasıyla birlikte tipografik tasarım da gelişmeye başlamıştır. Tipografi, yazınsal ve görsel iletişime ilişkin öğelerin hem işlevsel ve estetik düzenlemesi, hem de bu öğelerle oluşturulan bir tasarım dilidir. Bugün tipografi, 'yazı'nın her türlü teknik ve teknolojik görünüşüdür denilebilir.

İyi Bir Tipografiyi Ne Belirler?

  • Tutarlılık: Herhangi bir tipografi çalışmasında yazı biçiminin, karakter aralığının, odağın, satır boşluklarının ve biçimlendirmenin tutarlı kullanımı kritiktir. Tutarlılık, çalışmanın profesyonel görünmesini sağlar ve okuyucularınızı biçimlendirmeye değil içerik odaklı tutar.
  • Hiyerarşi Metninizin okunması amaçlanan sırayla okunması önemlidir. Bir kitabı gözünüzün önüne getirin. İlk okunması gereken başlık, sonra yazarın adı ve ardından bölümler ve hikayelerin okunması beklenir. Hiyerarşi, bilinçli olarak okuyucuyu içeriğe yönlendirir. Örneğin çok okunan yazarların kitaplarında yazarın ismi kitabın isminde daha büyük ya da aynı boyutta yazılır. Bunun nedeni, tasarımcının yazarın kitaptan bağımsız olarak ilgi çekecek bir hayran kitlesine sahip olduğunun farkında olmasıdır.
  • Hizalama: Metnin görünümünün bir bütün olmasını sağlar. Soldan sağa hizalama okuyucuya görünmez bir çizgi ile okuma kolaylığı sağlar. Ayrıca genellikle acemiler tarafından düşülen bir hata olarak yazının ortaya hizalanması, okuyucunun metni okumasını zorlaştırdığı için uzun metinlerde tercih edilmemelidir.

Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

veya
uzman ekibimiz ile görüşün.

+90 850 304 12 02+90 232 332 14 04