Türkiye’de Sağlık Turizmi Sektöründe Başarılı Kampanya Süreci
Türkiye’de Sağlık Turizmi Sektöründe Başarılı Kampanya Süreci
26 Şubat 2022
İdil Tiber Ersoy

Hedef Pazar Seçimi

Sağlık turizminde en önemli unsur stratejidir. Hedeflenecek pazarın belirlenmesi, hedeflenecek pazar ile alakalı gelişmelerin takip edilmesi ve planlanması sağlık turizmi alanında başarının en büyük adımıdır. Sağlık turizmi alanında başarılı olmak ve potansiyel hasta veya danışanların taleplerini tetiklemek için aşağıdaki unsurlara dikkat etmelisiniz.

  • Tedavi hizmeti verilirken, aynı zamanda tıbbi süreç sonrasında konaklama ve ulaşımın takip edilmesi ve hastalara bu süreçte yardım edilmesi gerekir. 
  • Sağlık kuruluşlarının verdiği en iyi tedavi hizmetleri spesifik olarak belirlenmelidir. Potansiyel hastaların veya danışanların bu hizmetlere yönlendirmesi yapılmalıdır.
  • Hizmet verilmesi planlanan hedef kitle belirlendikten sonra, bu hedef kitlenin hangi iletişim yollarını tercih ettiğini analiz etmek gerekir. Bu analiz için hedeflenen ülkelerin her yıl yayınladıkları verileri hassasiyetle takip etmek gerekir. Bu veriler doğrultusunda, planlanan kampanyaları şekillendirebilirsiniz. 
  • Kampanya yönetimi yapılması planlanan ülkeler her mevsim ya da her dönem aynı iletişim araçlarını kullanmayabilirler. Bunu dikkate alarak kampanya stratejileri oluşturabilirsiniz. 
  • Tanıtım bütçesini iyi planlamak gerekir. İyi planlanan kampanya bütçesiyle verimli ve sürece yeterli kampanyalar düzenlenebilir. Bu doğrultuda hangi kampanya türleri ve kampanyanın gösterileceği alanlar belirlenebilir. Doğru ve verimli bütçe kullanılması, kampanya sürecinin de iyi olması için önemlidir. 

Kampanya Stratejisi

Sağlık turizminde kampanyaları oluşturmadan önce planlama büyük incelikle ve metriksel olarak yapılmalıdır ki süreç daha kolay yönetilsin. Hedeflenen pazar alanına marka veya hizmet tanıtılmadan önce verilecek hizmetin kapasitesini belirlemek gerekir. Eğer sadece bir sağlık kuruluşu adına bir kampanya hazırlanacak ise, kampanyası yapılacak olan sağlık kuruluşunun verdiği en iyi hizmet ve vermek istediği fakat rağbetin çok olmadığı hizmetler ön plana çıkarılmalıdır. Hizmeti alacak olan hasta sağlık kuruluşuna geldiğinde, hastanın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda, sağlık kuruluşunun vereceği hizmetler de artacaktır.

Verilen tıbbi hizmetlerinin yanında hastalara sunulan ücretsiz hizmetler, sağlık kuruluşlarını rakiplerine karşı daha üst sıralara taşır. Yapılan araştırmalara göre, yurtdışından gelecek hastalar, gidecekleri ülkedeki en güvenilir kaynaklardan bilgi ve hizmet almak istemektedirler. Bu yüzden de bir sağlık kuruluşunun vitrini olan sosyal medya ve web siteleri devreye girmektedir. Bu alanlarda sağlık kuruluşları, daha önce hizmet almış olan hastaların yorumlarının ve mutluluk fotoğraflarının kullanılması, hizmet alacak potansiyel hastalara daha çok güven vermektedir ve sağlık kuruluşunun tercih edilmesi olasılığını arttırır. Sağlık turizmi alanında, sağlık kuruluşunun kampanyası yürütülürken, yurtdışı turizm alışkanlıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Türkiye, sağlık turizmi alanında birçok ülkeye kıyasla daha net geri dönüşler almaktadır.

Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

veya
uzman ekibimiz ile görüşün.

+90 850 304 12 02+90 232 332 14 04