Influencer Marketing

Influencer Marketing Nedir?

Influencer ve Influencer Marketing terimleri hayatımıza 2010’lu yıllar ile beraber girmiş, son yıllarda gittikçe popüler olan ve olmaya da devam eden terimlerdir. Peki Influencer ve Influencer Marketing nedir?

Influencer, dijital dünyanın insan hayatının her noktasına dokunmasıyla beraber her geçen gün değerini artıran, bir sosyal medya platformunda yüksek sayıda denebilecek kadar takipçisi olan ve kitleleri etkileme yeteneğine sahip kişidir. “Influencer” kelimesi “etkileyici” anlamını taşımaktadır. Bu etki alanı YouTube, Instagram, TikTok, Twitch, Facebook, Twitter gibi akla gelebilecek her türlü sosyal medya platformunu kapsayabilir.

Influencer Marketing ise temel olarak marka, influencer ve takipçi üçgeninde gerçekleşen, bir ürünün veya hizmetin tanıtımı ve pazarlanmasında takipçilerin satın alma kararlarını doğrudan ve en hızlı şekilde etkilemek adına atılan adımların oluşturduğu bir süreçtir. Bu süreçte marka için doğru influencer seçimi ve herhangi bir pazarlama sektöründe olduğu gibi doğru hedef kitle seçimi çok kritiktir.

Influencerlar İçin Instagram Çekilişleri

Influencerlar sosyal medya pazarlama taktiklerinden en etkili yöntem olan Instagram çekilişini kullanarak hedef kitlesini arttırabilirler. Eğer sizde Influencer olma yolunda ilerliyorsanız ve hedef kitlenizi doğru kişiler ile arttırmak istiyorsanız Instagram çekilişleri ile başarı olabilirsiniz. Instagram çekiliş sitesi tercihiniz Rafflemix olsun!

Influencer Marketing ile İlgili Merak Edilenler

Influencer nedir?

Onları belirli bir alanda uzman sayan ve bu nedenle güvenilir bir kaynak olarak gören bir takipçi topluluğu geliştirmiş kişilerdir. Takipçileri, konu yeni ürünler keşfetmeye geldiğinde bu kişilerin fikirlerine değer verir ve genellikle onların yaşam tarzlarından ilham alır.

Influencer Marketing nedir?

Güçlü sosyal medya kişilikleri veya blog yazarları ile ortaklık kurarak markanızın ürünlerinizin veya hizmetinizin tanıtılması için kullanılan bir dijital pazarlama yöntemidir. Sosyal medya pazarlama hedeflerinize ulaşmak için bu kişilerin takipçileri üzerindeki etkisinden yararlanabilirsiniz.

Influencer Marketing Ajansı nedir?

Ağırlıklı olarak sosyal medya aracılığıyla etkileyici pazarlama kampanyaları yürütmek için markalar ve influencerlar ile birlikte çalışan bir kuruluştur. Bazı ajanslar, yalnızca bir veya iki sosyal ağ kullanarak etkileyici kampanyalar üretme konusunda uzmanlaşırken, bazıları neredeyse her sosyal kanalda influencerlar ile çalışmaktan mutluluk duyar.

Influencerlar hangi tür içerik üretir?

Influencerlar en çok Youtube, Instagram platformlarında oldukça aktiftirler ve genellikle moda, kozmetik, makyaj yapımı gibi türlerde güncel içerikler üretmektedirler.

Influencer Marketing’in faydaları nelerdir?

Influencer Marketing, kitle boyutundan aylık satışlarınıza kadar her şeyi artırmanıza yardımcı olur. İyi tasarlanmış bir kampanya ile marka algısını ve genel değeri şekillendirebilirsiniz. Influencer pazarlamayı avantajınıza kullandığınızda hedeflerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu pazarlama formatının size ve markanıza sağlayabileceği faydalar söz konusu olduğunda, potansiyel yalnızca hayal gücünüzle sınırlıdır.

Influencer Marketing'de nelere dikkat edilmeli?

Doğru isimler ile en uygun strateji çerçevesinde çalışılmalı, kampanya hedeflerine hizmet edecek doğru kanalları tespit etmeli, ürün ve hizmet ile örtüşen isimler ile çalışılmalı ve rakip analizi yapılmalıdır.

Nasıl influencer olunur?

Takipçilerinizin ve kendinizin ilgi alanına göre özgün içerikler üretmelisiniz. Kaliteli görseller kullanarak sürekli kendinizi güncellemelisiniz. Ancak sürekli ve düzenli olarak içerik üreterek iyi bir influencer olabilirsiniz. Takipçilerinizin hesabınıza yoğunlaştığı saatleri doğru bir şekilde analiz ederek kendinizi sabit bir noktada tutmadan sürekli güncelleyerek paylaşımlar yapmalısınız. Hangi içeriği üretiyorsanız, o içeriğin güncel gelişmelerini takip etmelisiniz. Bu adımlara uyarak iyi bir influencer olabilirsiniz.

Influencer pazarlamanın maliyeti nedir?

Nano influencerlarla 500 TL - 5 bin TL arasında, mikro influencerlarla 1000 - 20 bin TL arasında, makro influencarlarla 3000 - 50 bin TL arasında, mega influencerlarla ise 30 bin - 300 bin TL arasında bir ücret karşılığında iş birliği yapılabilir.

Influencer iş birliği uygulamaları nelerdir?

Örnek olarak Onalytica, BuzzSumo, Followerwonk, Find Your Influence, Social Crawlytics sayılabilir.

Influencer Marketing’e nasıl başlanır?

Öncelikle hedeflerinizi ve hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Sonrasında ürününüz veya hizmetiniz için hangi demografik gruba ulaşmanız gerektiğini tespit edin. Doğru kitleye erişebilmek ve kampanyanın amacına ulaşmasını sağlamak için hangi sosyal medya kanalının en iyi tercih olduğuna karar verin. İçerik oluşturma konusunda birlikte çalışacağınız influencera güveniyor olmanız da önemli. İçeriğinizi incelemeyi tamamladıktan ve pazarlama kampanyası başlatıldıktan sonra gönderilerin, izlenimlerin, yorumların, paylaşımların ve beğenilerin görüntülenmelerini takip ettiğinizden de emin olun.

Yeni Nesil Pazarlama

Yeni Nesil etkileyici pazarlamadan yararlanın

Influencer’lar farklı şekilde isimlendirilebilir. Bunlara örnek olarak blogger, Youtuber, traveller, fenomen ve Youtube vlogger gibi şeklinde tanımlarla kendilerini ifade etmektedirler. Kendi yetenekleri çerçevesinde sadık bir takipçi kitlesi yaratan influencerlar, bu kitle üzerinde ikna yeteneğine sahiptir. Kitle üzerinde güven oluştururlar. Bu pazarlama yönetemi ile ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Z kuşağını etkilemenin en kolay yolu

Dijital dünyanın yeni liderleri influencer’lar, markanızın hedef kitlesinin davranışlarını değiştirme ve düşüncelerini yeniden yapılandırma yetisine sahiptir.Dijital dünyanın yeni liderlerinin gücünden faydalanalarak, markanızın hedef kitlesinin istenilen tüketim davranışlarını gerçekleştirmesi sağlanabilirsiniz.

Güven Duygusu Oluşturun

Güven ve samimiyet üzerine kurulmuş bu ilişki, özellikle sosyal medya üzerinde vakit geçiren Z kuşağı için, geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha kalıcı ve satışa odaklı etki yaratmaktadır.

Influencer, etki alanı açısından 5’e ayrılmaktadır:

Influencer’ın etki alanını ise takipçi sayısı belirler.

  • Nano Influencer: 1,000 – 10,000 takipçi
  • Micro Influencer: 10,000 – 50,000 takipçi
  • Mid-tier Influencer: 50,000 – 500,000 takipçi
  • Macro Influencer: 500,000 – 1,000,000 takipçi
  • Mega Influencer: 1,000,000+ takipçi

Takipçi sayısının çok fazla olması, yani bir Macro veya Mega Influencer olmak demek, daha çok kişinin kararlarını doğrudan etkilemek ve daha fazla marka ile işbirliği demektir. Günümüzde bu seviyede işbirlikleri gerçekleştikçe ve kitleler büyüdükçe Influencer da kendi başına bir marka haline gelmektedir.

Hizmet Verdiğimiz Referanslarımız

Başarı hikayelerimizin arasına sizin firmanızı da eklemek için sabırsızlanıyoruz.

İzmir Ticaret Odası
ECG Spor
New Park Hotel
Cp Ankara Otel
Pamuka
Yeşeren Okulları
Sanayiden
CN Enerji
2022 Shining Stars Awards Ödüllerinde Türkiye'nin
En İyi Dijital Pazarlama Markası
Dijital Uzmanı© Seçildi.
CK Ajans Logo

Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

veya
uzman ekibimiz ile görüşün.

+90 850 304 12 02+90 232 332 14 04