Termal Sağlık Turizmi Nedir?
Termal Sağlık Turizmi Nedir?
28 Haziran 2022
İdil Tiber Ersoy

Termal Sağlık Turizmi, ülkemiz coğrafyasında sıklıkla karşılaşılan termal tesislerin sunduğu doğal imkanlardan yararlanılarak sunulan bir sağlık turizmi dalıdır. Modern tıpta kabul gören bir tedavi olan aroma terapi, ülkemizde yaygın olarak kabul gören bir uygulamadır. Ancak pek çoğumuzun bilmediği şey, şifalı kaplıcalardan faydalanmak için ülkemize gelen çok sayıda turistin olmasıdır. Geçmişte, sağlık turizmi faaliyetler günümüzdeki kadar yaygın değilken, özellikle bu tesislere gelmek isteyen yabancılar, doğrudan turist olarak gelmekte ve kendi imkanları ile çoğunlukla sağlık tesisi olarak yapılanmamış yerlerde bu terapiyi almaya çalışmaktaydı.

Termal Sağlık Turizmi, Sağlık Turizmi adı altında düşünülse de, Medikal Sağlık Turizminden farklı özelliklere sahiptir. Kaplıca tesisi tıbbi bakım içermediği sürece tıbbi tesis olarak tanımlanamaz. Bu nedenle bu alanda hizmet veren kurumların sağlık turizmi için gerekli belgeleri almasına gerek yoktur.

Ancak hizmetin verildiği yer kaplıca tesisi, rehabilitasyon merkezi ve tıbbi bir tesis içerisinde, tıbbi nitelikte benzer nitelikte bir yer ise ve hizmetin adı tedavi ise, hizmet sağlık turizmi ve bu hizmeti veren kurum. A Tipi Sağlık Turizmi Acentesi olması gerekmektedir.

Termal Sağlık Turizmi Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Yerli kaplıca turizminin pazarlanmasında büyük zorluklarla karşı karşıya kalınmasa da sürekli bir akış sağlamak için uygun pazarlama yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir. Günümüz pazarlama standartları içerisinde geleneksel yöntemler yerine dijital araçları kullanan pazarlama yöntemleri çok daha etkili ve hızlı sonuçlar üretebilmektedir.

Tesisin tanıtımı ve termal turizm faaliyetlerine katılanların karar vermelerine olanak sağlamak için görsel medya araçlarının kullanımı oldukça önemlidir. Sosyal medya. Bu, bu hizmeti kimin hangi tesiste ve hangi koşullarda aldığını göstermek için mükemmel bir temeldir. Sadece bu amaçla değil, marka bilinirliği sağlamak için de kullanılabilir. Bu tür tesislerin videolarını Youtube'da yayınlamak da oldukça etkilidir.

Ancak şüphesiz turizm sektörü ile ilgili kurum ve kuruluşların bir web sitesinin olmaması söz konusu olmamalıdır. Tüm şirketler ve acenteler, etkili web siteleri oluşturmak ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için ihtiyaç duydukları SEO faaliyetlerini yürütmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde bilinirlik ve bulunabilirlik açısından, turistlerin tesis hakkında bilgi alabilecekleri kurumsal bir bilgi kaynağının olmamasının çok ciddi bir güven sorunu teşkil edeceği aşikardır.

Yabancı Turistler İçin Termal Sağlık Turizmi Pazarlaması Nasıl Yapılmalı?

Tüm turizm acenteleri başta İngilizce olmak üzere, hedef kitlelerine bağlı olarak, başta web sitelerini çeşitlendirmelidir.Daha sonra belirli bir hedef kitle belirlenir ve coğrafi hedefe yönelik pazarlama yapılır. Kaplıca turizmi için en çok ziyaret edilen ülkeler Orta Avrupa ülkeleri ve İskandinav ülkeleridir. Almanya, İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya gibi ülkeleri hedefleyerek zaman içinde dünyanın diğer bölgeleri için dijital pazarlama uygulamalarını etkinleştirebilirsiniz.

Termal turizm ve sağlık turizmi alanlarında pazarlama ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde karşılayabilir ve ciddi bir potansiyelin farkına varabilirsiniz. Bu alanda dünyanın her yerinden milyonlarca turiste hizmet verebilecek tesislere sahip olan ülkemize termal sağlık turizm potansiyelini geliştimek için hemen Dijital Uzmanı’nın uzman ekibiyle iletişime geçin.

Kaynakça: https://shgmturizmdb.saglik.gov.tr/Eklenti/10949/0/07pdf.pdf

Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Başarıya ulaşmanız için bir form uzağınızdayız!

veya
uzman ekibimiz ile görüşün.

+90 850 304 12 02+90 232 332 14 04